परमेश्‍वरी देवी धानुका सरस्वती विद्या मन्दिर

सी० सै० स्कूल, वृन्दावन, मथुरा, (उ० प्र०)- २८११२१.

Parmeshwari Devi Dhanuka Saraswati Vidya Mandir

Sr. Sec. School, Vrindavan, Mathura, (U.P.)- 281121.

(Affiliated to CBSE, New Delhi).


S.No
Name
Designation
Qualification
1

SHYAM PRAKASH PANDEY

Principal

M.A.(History, Hindi), B.Ed.

2

OMPRAKASH SHARMA

Vice Principal

M.Sc. (Maths), B.Ed.

3

Dr. PRAVEEN AGRAWAL

PGT

M.Com, M.Ed., Ph.D

4

DEVENDRA KUMAR GAUTAM

PGT

M.Sc. (Zoology), B.Ed.

5

LALIT GAUTAM

PGT

M.A. (Economics), M.Ed.

6

RAJEEV SHARMA

PGT

M.Sc.(Physics), B.Ed., Net

7

Dr. SURENDRA PAL SINGH

PGT

M.A. (P.Ed., Hindi), B.Ed, Ph.D.

8

MAHAVIR SINGH

PGT

B.Com., M.C.A.

9

ABHAS AGRAWAL

PGT

M.A. (English), B.Ed.

10

GANESH SINGH

PGT

M.Com., B.Ed.

11

KAPISHWAR KRISHNA

PGT

M.Sc. (Chemistry), NET, GATE.

12

YATINDRA KUMAR MISHRA

TGT

B.Sc., M.A.(English, Hindi, Sanskrit, Philosophy), B.Ed.

13

YOGENDRA SINGH

TGT (Incharge Jr.)

M.A. (Geography), B.Ed.

14

SHAILENDRA PRATAP SINGH

TGT

M.A. (Hindi), B.Ed., C.P.Ed.

15

SHAILENDRA GOYAL

TGT

M.Sc. (Chemistry), B.Ed., PGDCP

16

MANOJ KUMAR VARSHNEY

TGT

M.Sc. (Maths), B.Ed.

17

RAVINDRA SINGH

TGT

M.A. (English), B.A. LLB, D.P.Ed.

18

MOHIT KUMAR GUPTA

TGT

M.Com., M.A. (Economics), B.Ed.

19

ARUN KUMAR DIXIT

TGT

M.A. (Hindi, Pol. Sci.), B.Ed.

20

KAUSHAL KISHOR BHATT

Music Teacher

Shastri, B.Ed., Sangeet Prabhakar

21

RAHUL SHARMA

TGT

B.Sc., B.Ed.

22

DEVENDRA KUMAR GAUTAM

Computer Teacher

B.A., GNIIT, MCA

23

SURBHI CHARAN SONI

TGT

M.Sc., (Maths), B.Ed.

24

MUKESH CHAND

TGT

M.A. (Sociology, History)

25

BRAJMOHAN AWASTHI

TGT

M.A. (English), B.Ed.

26

DILEEP KUMAR TRIPATHI

TGT

M.A. (Hindi), B.Ed.

27

SATYENDRA KUMAR DWIVEDI

TGT

M.A. (Eng., Hindi, Sans.), B.Ed.

28

GYANENDRA PANDEY

TGT

M.Sc. (Physics), B.Ed.

29

SUJAN SINGH DAGUR

TGT

M.A. (Hindi), B.Ed.

30

HARISH KUMAR BHARDWAJ

TGT

M.A. (English), B.Ed.

31

PRABHAKAR THAKUR

TGT

M.A. (Sanskrit), B.Ed.

32

RAVINDRA SINGH PARIHAR

TGT

M.A. (English), B.Ed.

33

ABHISHEK KUMAR PANDEY

TGT

MBA, M.A. (Geography), B.Ed.

34

GIRISH KUMAR TOMAR

TGT

M.A. (English), B.Ed.

35

ANIL KUMAR YADAV

TGT

B.Sc.

36

KULDEEP MITRA

TGT

B.Sc.

37

HEMANT GUPTA

TGT

B.Sc.

38

GAURAV KUMAR GAUTAM

PET

M.P.Ed.

39

YATENDRA PRATAP SINGH SISODIYA

TGT

M.A. (History, Pol. Sc., Philosophy), B.Ed.

40

SATYA PRAKASH SHARMA

TGT

M.A. (Maths), B.Ed.

41

RAJESH KUMAR

TGT

M.A., B.Ed.

42

ABHINAV TRIPATHI

TGT

M.Sc.

43

SARVESH KUMAR SHARMA

TGT

M.Sc., B.Ed.

44

NAVEEN KUMAR

TGT

M.A. (Eng.)

45

NEELMANI BHARDWAJ

TGT

B.Tech. (Mech.)

46

PAVAS GOSWAMI

ATL Trainer

M.Tech.(EC), GATE

47

AMIT CHAUDHARY

Teacher

B.A.

48

SATISH KUMAR AGARWAL

Head Clerk

M.Com., B.Ed.

49

SANJEEV PARASAR

Assistant Clerk

M.Com., B.Ed.

50

DINESH BABU CHATURVEDI

Library Clerk

M.Com, M.A. (Sanskrit), B.Ed., D.Lib. & I.Sc.

51

LALIT KUMAR GARG

Computer Operator

B.Sc., ANIIT

52

ARVIND KUMAR

Computer Operator

M.A. (Hindi)

53

SATYENDRA SINGH SISODIYA

Hostel Warden

M.A. (Hindi), B.Ed.